Blog


Mülakatta Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

Kariyer.ariteknokent.com.tr adresinden size uygun bir iş buldunuz ve başvurunuzu gerçekleştirdiniz. Sabırsızlıkla beklediğiniz yanıt geldi: Müjde! Başvurunuz olumlu sonuçlandı! Peki, kendinizi göstermeniz ve işe kabul edilmeniz için elinizde bulunan bu fırsatı nasıl değerlendirmelisiniz?


En temelden başlayarak mülakatta size odaklanılan konular ve sizin şirket hakkında odaklanmanız gereken konulardan başlayalım!


Mülakatta; adayın geçmişi, kişiliği, bilgi birikimi, değerleri, yetkinlikleri ve kariyer hedefleri içeriği belirleyen konulardır.


Mülakata katılan aday, iş başvurusunda bulunduğu şirketin; çalışma anlayışı, çalışma ortamı, iş tanımındaki öncelikler, yönetim politikası ve insan kaynakları uygulamaları gibi konular hakkında bilgi sahibi olur.


Peki hangi tür mülakat çeşitleri ile karşılaşabilirsiniz?


Yetkinlik Bazlı – Davranış Odaklı Mülakatlar: Bireyin başarı potansiyelini belirlemek amacıyla var olan bilgi, beceri, deneyim ve kişisel özelliklerinin değerlendirilmesine odaklanır.


Geleneksel Mülakatlar: Bireye açık uçlu, genel sorular yönetilir adaydan da genel cevaplar verilmesi istenir.


Panel Mülakatları: Birey, birden fazla kişi ile görüşmektedir. Paneli oluşturan yetkililer, adaya sırayla soru yöneltir.


Grup Mülakatlar: Mülakatta yetkililer, bir oturumda birden fazla aday ile görüşürler. Adayların davranışlarını karşılaştırarak analiz etme imkanı elde eder. Aynı zamanda adayın grup içindeki tavır, davranış, grup içinde etkileşim ve katılımını değerlendirirler.


Mülakata Nasıl Hazırlanmalısınız?


Kendinizi analiz edin

Ne yapmak istediğinizi, hangi görevleri ve sorumlulukları almak istediğinizi bilmeniz, kendi özelliklerinizin ve becerilerinizin farkında olmanız anlatımınızı kolaylaştıracaktır. Bu sayede, mülakatta kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz; belirli bir pozisyona odaklanmış olmanız kariyer hedefiniz olduğunu gösterebilir, CV’nizde yer alan becerilerinizi sunarken kendinizi ifade etmekte zorlanmazsınız. Kişisel analizinizi yaparken; nitelikleriniz, becerileriniz ve deneyimlerinizi göz önünde bulundurmalısınız.


Kendinizi analiz ederken yetkinlerinizi değerlendirdiniz, şimdi de yetkinlerinize odaklanarak şu soruları kendinize yöneltin: karşılaştığınız krizler ya da sorunlar karşısında ne tür çözümler ürettiniz? Süreçleri nasıl yönettiniz? Üstlendiğiniz görev nasıl gelişti? Zaman kaybetmeden ne tür gelişmeler kaydettiniz? Baskıya ve beklenmedik durumlarda tutumunuz ne oldu? Tüm bu soruları göz önünden geçirirken nasıl başarıyla sorunların üstesinden geldiğinizi düşünün. Zira mülakat esnasında sizden yetkinliklerinizi örneklendirmeniz istenebilir.


İşverenin sizden beklediği yetkinlikleriniz ve davranış beklentileri

İşverenin adayda aradığı yetkinlikleri ve göstermesini istediği davranışları şunlardır; kendi kendine öğrenebilme becerisi, etkili iletişim becerisi, yaratıcılık, müşteri odaklı olmak, problem çözebilme yetisi, takım çalışmasına uyumlu olma, planlama, organizasyon, bilgi akışını yönetme - takip etme, sorumluluk alabilme, pozitif tutum, risk alma, analiz etme vb.


Başvurduğunuz şirket ile ilgili bilgi sahibi olun

Başvuruda bulunduğunuz şirket hakkında bilgi sahibi olmak için şirketin web sitesinden, güncel gelişmelerinden haberdar olmak için ise sosyal medya hesaplarından yararlanabilirsiniz.


Dış görünüşünüz ile iyi bir izlenim bırakın

Dış görünüşünüz iyi bir ilk izlenim için son derece önemlidir. Özenli bir dış görünüş; kendinize önem verdiğinizi, işe verdiğiniz değeri ve bu iş için ne kadar istekli olduğunuzu gösterecektir. Dış görünüşünüze özen göstermeniz ilk izlenim için son derece önemlidir. Abartılı kıyafetler tercih etmekten kaçının. Temiz kıyafetler tercih etmenin yanı sıra kıyafetinizin bulunduğunuz ortama uygun ve profesyonel bir görünüme sahip olmasına olmasına dikkat edin.

 

Kaynak: https://blog.youthall.com/mulakat-nedir-mulakat-teknikleri-hakkinda-tum-merak-ettikleriniz/

Devamını Oku

İTÜ ARI Teknokentli Olmak - İrem Kurşun

İTÜ ARI Teknokent, teknoloji firmalarına ve girişimcilere teknoloji geliştirmeleri ve bu teknolojileri ticarileştirmeleri için en uygun ortamı sağlıyor. Burada birbirinden farklı teknolojilerin üretildiği, birbirinden farklı projelerin gerçekleşmesine olanak sağlandığı neredeyse 300 firma bulunuyor. Her gün gidip geldiğimiz ofisimizin, bu ekosistemin bir parçası olarak, inovasyonun merkezinde yer alıyor olması bizlere de motivasyon kaynağı oluyor.

Yüksek plazaların yanı başında, yeşilliklerin içerisinde çalışıyor olmak bir yana, İTÜ ARI Teknokent’in bizlere sağladığı sosyal imkanlar da burayı bir cazibe merkezi haline getirmeye yetiyor. Bu harika kampüsün içerisinde, tüm İTÜ ARI Teknokent binaları arasındaki ücretsiz servislerle, tüm sosyal aktivitelere katılma imkanı buluyoruz, bu koca kampüste her yer çok daha yakın oluyor. Ayrıca gittiğimiz birçok mekanda da Teknokentli olmanın ayrıcalığını yaşıyor ve Teknokent kartımızı göstererek özel indirimlerden faydalanabiliyoruz.

Tüm sosyal aktiviteler, kulüplerden haberler, seminerler, söyleşiler haftalık e-postalarla biz Teknokentlilere iletiliyor. İTÜ ARI Teknokent, “#SosyalTeknokentli” konsepti sayesinde Pilates derslerinden, Fotoğrafçılık Kulübü’ne her şeyden haberdarız. J Bu aktivitelerin en büyük avantajı ise, kendinizi daha büyük bir komünitenin parçası olarak görüp, farklı firmalardan diğer Teknokentlilerle etkileşime geçebilmenize olanak sağlaması.

İTÜ ARI Teknokent’in bizlere sunduğu bir başka olanak da spor faaliyetlerimiz için başka hiçbir yere ihtiyaç duymuyor oluşumuz. İTÜ Spor Merkezi’ni kullanabiliyoruz, aynı zamanda tenis üyeliği ve kort kullanımı, kapalı olimpik yüzme havuzu kullanımı Teknokentliler için büyük bir kolaylık sağlıyor. Şirketlerin vazgeçilmez spor aktivitesi, halı saha maçları için kampüs dışına çıkmaya gerek yok. Şirketimizdeki bir ekip, her hafta kampüs içerisindeki halı sahada farklı firmalardan ekiplerle futbol maçları düzenliyor. Böylece bu komünitenin diğer üyeleriyle, yorucu bir iş günü sonunda kalan enerjilerini spor aktiviteleriyle değerlendirebiliyorlar.

Kısacası #SosyalTeknokentli için birlikte ileriye gidebilmek için yeterince motivasyon kaynağı İTÜ ARI Teknokent’te bulunuyor. Biz de bu ekosisteme dahil olmaktan çok mutluyuz J 

Sen de İTÜ ARI Teknokent'te çalışmak istiyorsan hemen ilanlara bir göz at 👉 https://kariyer.ariteknokent.com.tr/

İrem Kurşun

Veripark

Devamını Oku

İTÜ ARI Teknokentli Olmak - Nilay Aygenli

Türkiye’de üretilen teknolojilerin merkezinde olması İTÜ ARI Teknokent’i çok özel bir yerde konumlandırıyor.   

Üretilen teknolojik ürünlerin, yazılımların, çözümlerin hayret verici olduğunu görüp bu atmosferin bir parçası olmaktan ve firmaların başarılarından gurur duyuyorsunuz.  İTÜ ARI Teknokent ekosisteminde bulunan yüzlerce firma çok farklı alanlarda inovatif işlere imza atıyor. Güneş arabaları, sürücüsüz araçlar, duyguları anlayabilen yapay zeka uygulamaları, kanserli hücreleri üç boyutlu görüntüleyen cihaz, kara para transferini engelleyen yazılım (ki çalıştığım firmanın ürünüdür 😊) gibi saymakla bitmeyen gurur kaynağı teknolojiler. Firmamızın TÜBİTAK ile birlikte yapay zekanın kara para transferinin önlenmesinde kullanımı üzerine yaptığı çalışmaya etkileri ile Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı sayesinde Amerika’daki iş olanaklarını deneyimleme fırsatı sağladı. Finansal çözümler sağlamak adına ileri teknolojileri hedefleyen ve global olma yolunda emin adımlarla ilerleyen firmamızın İTÜ ARI Teknokent’te yer alması doğru adreste olduğunu hissettiriyor.  


Teknokent binalarını da içerisinde bulunduran İTÜ kampüsü Türkiye’nin en yeşil kampüsü. Hatta 2018’de dünyanın en seçkin üniversitelerinin kampüslerinin yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında “dünyanın en yeşil 67. Kampüsü” seçilmiş. Bu doğrultuda açılan “Atıktan Enerji Üretim Tesisi” ve “Engelsiz Yeşil Ofis” de sürdürülebilirliğin ve yeşili korumanın bu kampüs için ne kadar değerli olduğunun bir göstergesi. Burada bulunmanın keyifli yanlarından biri de işte bu yeşilliğin ve doğal güzelliklerin içerisinde İstanbul’da olduğunuzu nerdeyse unutmanız. Servis kullanmadan öncesinde her gün metroya keyifle yürüyordum çünkü eve giden yol o dönemde ormanların ve yeşilliğin arasında arkadaşlarım ile birlikte keyifli bir yürüyüş yapmakla eş değerdi. Hoş şimdi de çok farklı değil, servis kampüsün içerisinde girdiği anda sanki başka bir evrene geçiş yapıyorum. 😊